Jelen hírlevelünkben a helyi iparűzési adó (hipa) és innovációs járulék alapját egyaránt csökkentő közvetített szolgáltatások levonhatóságára szeretnénk felhívni a figyelmet. Adótanácsadói praxisunk során egyre inkább azt tapasztaljuk, hogy az arra jogosult vállalatok széles köre egyáltalán nem, vagy nem megfelelően él az igénybevételével. Ezzel esetenként több tízmillió forint adómegtakarítástól esnek el.
Tapasztalatunk szerint ez az adózói hozzáállás általában abból fakad, hogy ezen tételek levonhatóságát a jogszabályi rendelkezések bonyolult, konjunktív feltételekhez kötik. Nem meglepő tehát, hogy a helyi adóhatósági ellenőrzéseknek is régóta ez az egyik kiemelt fókusza. A korábbi merev adóhatósági megközelítést azonban a bíróságok több szempontból is felülvizsgálták, és számos esetben az adózók számára megengedőbben foglaltak állást. A bírósági joggyakorlatot az adóhatóságnak is követnie kell, amit az adóellenőrzések gyakorlatának változása is tükröz.
A legfrissebb esetjog ismerete tehát elengedhetetlen a jelenleg még kiaknázatlan lehetőségek érvényesítéséhez. Ezt egy nemrég született bírósági ítélettel szeretnénk bemutatni Önöknek.
Az ügyben a bíróság a közvetített szolgáltatások levonhatóságának az egyik kritikus szempontját, az ún. változatlan formában való továbbszámlázást vizsgálta. A konkrét esetben egy ingatlanbérbeadással foglalkozó társaság az ingatlanüzemeltetési költségeit kívánta levonni a hipa alapjából, amit az adóhatóság a változatlan forma megsértése miatt tagadott meg. A bíróság ítéletében azonban rámutatott arra, hogy a változatlan forma követelménye akkor is teljesülhet, ha a befogadott költségek eltérő áron, vagy akár eltérő megnevezéssel kerülnek tovább számlázásra.
Az ítélet azt is kimondta, hogy mivel a feltétel teljesülését tartalmi alapon kell megítélni, több vásárolt szolgáltatás akár együttes gyűjtőfogalom alatt is kiszámlázható. Így például a karbantartási, takarítás, őrző-védői és recepciós szolgáltatások egységes „üzemeltetési díjként” való megjelölése is megfelelő lehet a kimenő számlán. Emellett, még ha a közvetített szolgáltatásként való elszámolás feltételei nem is teljesülnek, az adóhatóságnak vizsgálnia kell, hogy az érintett költségek alvállalkozói teljesítésként figyelembe vehetők-e.
A bírósági gyakorlat tehát egyre szélesebb körben nyújt lehetőséget a közvetített szolgáltatások értékének elszámolására, ezért érdemes a túl óvatos adózói gyakorlatot is egyedileg felülvizsgálni. Szakértő csapatunk rendszeresen elemzi a legfrissebb ítéleteket, így széles körű eljárási tapasztalatán túl jelentős számú – 130 ítéletet is meghaladó – tudásbázissal rendelkezik az érintett téma kapcsán.
Szakértő kollégáink készséggel állnak rendelkezésére a konkrét ítéletben szemléltetett és ehhez hasonló adómegtakarítási lehetőségek feltárásában, a továbbszámlázott szolgáltatásokhoz kapcsolódó jelenlegi és múltbéli folyamataik felülvizsgálatában, az ehhez kötődő adminisztratív terhek csökkentésében, valamint a felmerülő egyéb kérdésekben is.
Napirenden a valódi kérdések
A helyes üzleti döntésekhez hiteles és megbízható információkra van szükség. Értesüljön az aktuális témáról hírlevelünkből.